Ból w stawach palców

objawy bólu stawów palców

Ból w stawach palców jest objawem wielu chorób o różnym pochodzeniu i stopniu zagrożenia dla zdrowia pacjenta, jego normalnego funkcjonowania w środowisku publicznym. Intensywność bólu zależy zarówno od choroby i stadium jej rozwoju, jak i od działań pacjenta.

Przyczyny bólu stawów palców

Jednym z czynników wywołujących bolesność stawu może być jego mechaniczne uszkodzenie: uderzenie, zwichnięcie itp. Urazy zwykle towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak obrzęk i zaczerwienienie. Ból w stawie uszkodzonego ramienia nasila się podczas ruchu i ustępuje w stanie całkowitego spoczynku.

Drugą najczęstszą przyczyną jest zapalenie stawów - choroba zapalna stawów rąk i innych części ciała. Bólowi zapalenia stawów towarzyszy obrzęk dłoni w dotkniętym obszarze, zaczerwienienie skóry, gorączka lub zajęcie części ciała innych niż małe stawy palców. W późniejszych stadiach artretyzm objawia się deformacją stawów, aw konsekwencji rąk.

Artroza jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu palców. W przypadku tej choroby nieunikniona jest deformacja stawów, a rozwój objawów następuje stopniowo na symetrycznie położonych stawach. Oprócz bólu, artroza charakteryzuje się drętwieniem i sztywnością dotkniętych obszarów. Najczęściej choroba ta rozwija się u pacjentów po 50. roku życia.

Ból w palcach może również wywołać podagrę. Jej typowe objawy to nie tylko ból, ale także pieczenie, zaczerwienienie naskórka, jednoczesne zajęcie stawów rąk i stóp.

Uważa się, że połowa światowej populacji, której wiek przekracza 60 lat, ma zmiany i zmiany o różnym nasileniu w drobnych stawach, co dotyczy również dłoni.

Do którego lekarza mam się udać?

Ponieważ ból stawów palców może być wywoływany przez różne zdarzenia, jego leczenie jest prowadzone przez różnych specjalistów: reumatologa i traumatologa. Z reguły do czasu kontaktu z kliniką pacjent ma podejrzenia co do czynników powodujących ból stawów i jest kierowany do odpowiedniego lekarza. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wizyta u specjalisty osteopatii w celu diagnozy i odpowiedniej terapii.

Terminowe leczenie przyczynia się do maksymalnej szybkości powrotu do zdrowia. Ponadto warto wziąć pod uwagę, że choroby i urazy powodujące ból stawów prowadzą do poważnych, groźnych powikłań, którym nie można zapobiec bez interwencji medycznej.

Diagnoza osteopatyczna bólu stawów palców

Podobnie jak w przypadku diagnozy w konwencjonalnej klinice, pierwszym krokiem w ustaleniu etiologii bólu stawów palców jest ankieta pacjenta. Powinien szczegółowo opowiedzieć lekarzowi osteopacie o tym, kiedy i w jakich okolicznościach zaczęły boleć stawy, przy jakich ruchach palce chorej ręki odczuwają szczególny dyskomfort, czy rodzice lub bliscy krewni cierpią na podobne choroby itp.

W dalszych etapach wykrywania choroby pacjent jest badany wizualnie i manualnie. Z reguły takie badanie jest wystarczające, ale w szczególnych przypadkach może być wymagane prześwietlenie w celu uzyskania bardziej szczegółowego obrazu choroby.

Leczenie osteopatyczne na ból palców

Ponieważ ból stawów palców nie jest chorobą niezależną, a jedynie jej objawem, leczenie powinno być ukierunkowane głównie na wyeliminowanie przyczyn jego występowania.

Aby zmniejszyć nasilenie i zatrzymać ból w obrębie jednego lub kilku stawów, zwykle nie stosuje się farmakoterapii w osteopatii, ponieważ po jednym lub dwóch zabiegach ból ustępuje samoistnie bez żadnych leków. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których pacjent z jakiegoś powodu nie może przyjmować dużej liczby leków.

W trakcie zabiegów osteopatycznych następuje odbudowa:

  • Prawidłowa struktura stawu;
  • Pełna mobilność rąk bez bólu;
  • Interakcje wszystkich tkanek kończyn, warunki funkcjonowania stawu;
  • Prawidłowe krążenie krwi i unerwienie;
  • Zwiększony poziom zdolności regeneracyjnych.

Po zakończeniu kursu ból nie tylko przytępia i ustaje, ale także nie pojawia się przez długi czas.

Dodatkowe zabiegi na ból stawów

Oprócz osteopatii specjaliści mogą zalecić inne metody ekspozycji w celach rehabilitacyjnych. Obowiązkiem pacjentów jest dostosowanie dziennego schematu pracy i odpoczynku. Osoby z bolącymi stawami potrzebują odpoczynku i minimalnej pracy fizycznej. W razie potrzeby, aby ból stawów nigdy się nie objawił, należy zmienić rodzaj aktywności zawodowej, jeśli wiąże się ona ze stałym obciążeniem stawów.

W rzadkich przypadkach stawy z bólem palców poddawane są sesjom fizjoterapeutycznym, ale z reguły do wyleczenia wystarczą sesje osteopatyczne.

Co zrobić po kursie osteopatii na obolałe palce?

Należy pamiętać, że przez długi czas leczony staw i ręka jako całość wymagają poważnej uwagi. Pomimo tego, że choroby powodujące ból palców i innych części ciała są całkowicie zneutralizowane po przebiegu sesji osteopatycznych, stan pacjenta wymaga stałego monitorowania. Nie zapomnij o zaleceniach lekarza, których należy ściśle przestrzegać.

Możesz wypróbować przepisy ludowe, ale przed ich użyciem zdecydowanie powinieneś skonsultować się z lekarzem. Wśród środków na ból palców i stawów, zatwierdzonych przez ekspertów:

  • Nalewka z kwiatów kasztanowca;
  • Preparaty ziołowe;
  • Kompresy i balsamy z octem jabłkowym;
  • Napar z jagód brusznicy i liści.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dietę. Przy bolesnych stawach należy wykluczyć z niego tłuste potrawy, sól i ostre przyprawy. Ponadto przy bólu palców i innych uszkodzeniach stawów i chrząstki konieczne jest rzucenie alkoholu i palenie.

Zapobieganie chorobom palców

Aby żaden ze stawów nie przeszkadzał z dyskomfortem do późnej starości, konieczne jest podjęcie na czas środków zapobiegawczych. Stawy w dłoniach mogą boleć z powodu częstej hipotermii, więc nie można pracować w lodowatej wodzie, zwłaszcza przez długi czas. W zimnych porach roku należy nosić ciepłe rękawiczki.

Ważną rolę w stanie stawów odgrywa zdrowa dieta, którą należy regulować nawet po zabiegu, ważny jest również aktywny tryb życia. Jednak obciążenie powinno być umiarkowane, w przeciwnym razie jest obarczone urazami i nowymi chorobami palców.

Stawy dłoni wymagają specjalnych masaży mających na celu rozluźnienie i uzdrowienie tkanek. Nie należy ignorować porad lekarzy dotyczących systematycznych spacerów na świeżym powietrzu, co jest przydatne nie tylko dla stawów, ale także dla ogólnej kondycji fizycznej każdej osoby. Gwarancją doskonałej kondycji dłoni i ich wysokiej sprawności jest regularna wizyta u osteopaty na badanie profilaktyczne.