Przyczyny bólu pleców i jak się ich pozbyć

ból pleców w odcinku lędźwiowym

Wielu pacjentów, ledwo przekraczając próg gabinetu lekarskiego, trzymając się dolnej części pleców, pyta: „Dlaczego boli dolna część pleców i jakie leki pomogą w tym bólu? "

Niestety nie wszystko jest takie proste, a właściwą metodę leczenia można wybrać dopiero po zidentyfikowaniu przyczyn, które spowodowały ból.

Wiele osób przechodzi przez życie z łagodnym do umiarkowanego bólem krzyża i akceptuje go jako normalny. Ale nawet jeśli cierpisz na nieprzerwane łagodne lub silne mrowienie w dolnej części pleców przez dłuższy czas, powinieneś udać się do terapeuty, aby zdiagnozować problem. W końcu, jeśli nie podejmiesz działań na czas, stan się pogorszy.

Chociaż ból pleców nie jest najpoważniejszą chorobą, z biegiem czasu spowoduje wiele bólu i spowoduje duży dyskomfort.

Pierwotny i wtórny zespół bólowy

Przyczyny bólu dolnej części pleców mogą być bardzo różne i dopiero po dokładnym zrozumieniu, z czego pochodzą, można zacząć radzić sobie z tą dolegliwością.

Zgodnie z klasyfikacją medyczną chorób wyróżnia się pierwotny i wtórny zespół bólowy, który występuje w okolicy lędźwiowej.

Pierwotny zespół bólowy powstaje na tle patologii zwyrodnieniowo-dystroficznych kręgosłupa. Należą do nich osteochondroza, w której dochodzi do uszkodzenia tkanki chrzęstnej i kostnej, a także spondyloarthrosis, wpływające na stawy międzykręgowe lub maziowe.

Wtórny zespół bólowy może wystąpić z różnych powodów. Przede wszystkim dolna część pleców nieustannie boli z powodu skrzywienia kręgosłupa (skoliozy). Stan ten można również zaobserwować z powodu zaburzeń metabolicznych tkanki kostnej (osteoporoza lub osteomalacja).

Bardzo często przyczyną bólu w okolicy lędźwiowej jest zapalenie o charakterze niezakaźnym (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, zespół Reitera, reumatoidalne zapalenie stawów itp. ).

Dość niebezpieczną przyczyną bólu dolnej części pleców jest złamanie kręgów kręgosłupa.

Zespół bólowy może być wynikiem różnych chorób zakaźnych prowadzących do uszkodzenia kręgów i krążków międzykręgowych (bruceloza, gruźlica, ropień nadtwardówkowy).

Dolna część pleców boli z ostrymi zaburzeniami krążenia rdzeniowego (stany udarowe), a także chorobami przewodu pokarmowego (niedrożność, nietypowe ostre zapalenie wyrostka robaczkowego).

W niektórych patologiach odbija się ból pleców. Dzieje się tak, gdy dotknięte są narządy zlokalizowane w okolicy miednicy (patologie ginekologiczne, choroby przenoszone drogą płciową, kolka nerkowa).

Często obserwuje się ból podczas rozciągania mięśni lędźwiowych. Dolna część pleców bardzo boli, gdy krążki międzykręgowe odcinka lędźwiowego są przesunięte. Jednocześnie z powodu silnego bólu pacjent przyjmuje wymuszoną pozycję ciała, a jego mobilność podczas chodzenia jest również bardzo ograniczona.

Coxarthrosis (artroza stawu biodrowego) jest również często przyczyną bólu wtórnego.

Inne przyczyny bólu pleców

Często ostry ból lędźwiowy występuje z powodu nieudanego ruchu, długotrwałej pracy w niewygodnej pozycji, niewłaściwego podnoszenia lub przenoszenia ciężarów, upadku lub uderzenia, ostrego prostowania z jednoczesnym obrotem, a także długotrwałej hipotermii lub narażenia na przeciąg. Wszystkie te „wypadki" mogą powodować skurcze i stany zapalne mięśni głębokich pleców.

Wielu pacjentów zauważa, że często dolna część pleców boli po śnie. Są też ku temu powody. Najprostszym z nich jest niewygodna pozycja ciała we śnie. Dla tych, którzy lubią spać na brzuchu, mięśnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa są w ciągłym napięciu, co wywołuje ból. Czasami tak bolesny stan wynika z faktu, że samo łóżko lub poduszka nie pasuje do osoby. Dlatego eksperci zalecają spanie na materacu ortopedycznym, aby całkowicie rozluźnić plecy.

Również poranny ból lędźwiowy może być objawem chorób narządów wewnętrznych. Tak więc patologiom układu krążenia, pokarmowego i moczowo-płciowego towarzyszy ból pleców.

Ból dolnego odcinka kręgosłupa jako przyczyna negatywnych emocji

Niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, że dolna część pleców jest jedną z najbardziej psychosomatycznych części ciała i dlatego bardzo gwałtownie reaguje na silny stres i podniecenie.

Gniew, złość, drażliwość czy intensywny strach przyczyniają się do uwolnienia do krwi znacznych dawek adrenaliny. W rezultacie - wzrost napięcia mięśni pleców. A jeśli nie ma odpowiedniego rozładowania, mięśnie o podwyższonym tonie zaczynają się stopniowo napinać. A potem - zespół skurczu i bólu. Należy zauważyć, że schorzenia kręgosłupa bardzo często rozwijają się u osób o niestabilnej psychice, a dla takich pacjentów psychoterapia jest najlepszą metodą leczenia.

Ból w dole pleców podczas ciąży

ból pleców podczas ciąży

Wiele kobiet w ciąży martwi się przyczynami bólu krzyża. We wczesnej ciąży może to być spowodowane chorobą nerek lub dróg moczowych. Również w tym okresie wzrasta produkcja progesteronu, przez co dochodzi do nieznacznego zmiękczenia więzadeł, co może powodować ból lędźwiowy.

W drugim trymestrze ciąży, kiedy brzuch znacznie się zwiększa, znacznie zwiększa się obciążenie kręgosłupa, a zatem pojawiają się bóle ciągnące w odcinku lędźwiowym.

Silny ból dolnej części pleców podczas ciąży może czasami być przyczyną choroby neurologicznej (przepuklina dysku lub rwa kulszowa).

Co zrobić, gdy bolą Cię plecy

Przede wszystkim w przypadku, gdy ból pleców nie ustąpi w ciągu trzech dni, wymagana jest konsultacja z neurologiem. Tylko specjalista może opracować prawidłową strategię leczenia, która będzie zależeć od ciężkości stanu pacjenta.

Z reguły większość bólu krzyża wymaga leczenia zachowawczego, jednak czasami zdarzają się przypadki, w których nie można obejść się bez interwencji chirurgicznej.

Przepisując leczenie zachowawcze, dąży się do trzech głównych celów:

  1. Uwolnij pacjenta od bólu.
  2. Opracowanie programu działań terapeutycznych i profilaktycznych spowalniających procesy zwyrodnieniowo-dystroficzne kręgosłupa.
  3. Szybki powrót pacjenta do normalnego życia.

Przede wszystkim wszyscy musimy nauczyć się prawidłowo relaksować po wysiłku fizycznym. Aby to zrobić, musisz zająć pozycję poziomą na twardej powierzchni, a dla najlepszego relaksu połóż poduszkę pod kolanami.

Pacjentom z zaburzoną aktywnością ruchową zaleca się nie leżeć w łóżku dłużej niż 2-3 dni, nawet jeśli odczuwają ból (oczywiście niezbyt silny), ponieważ znacznie osłabia to mięśnie przykręgosłupowe. W przypadku uporczywego zespołu bólowego z nawrotem bólu w nodze konieczna jest konsultacja ortopedyczna.

W przypadku zdiagnozowania osteochondrozy zaleca się kompleksowe leczenie farmakologiczne za pomocą leków zmniejszających ból, poprawiających krążenie krwi i przywracających tkankę nerwową.

Aby wyeliminować ból pleców, dobrze sprawdziły się blokady przykręgosłupowe. Takie zastrzyki pomagają złagodzić stany zapalne i skurcze mięśni, łagodząc w ten sposób ból.

Po wykryciu przepukliny krążka pojawia się pytanie o operację. Technika ta polega na usunięciu przepukliny uciskającej korzeń i stworzeniu warunków do jego regeneracji.