Jak leczyć osteochondrozę: przyczyny i objawy

jak leczyć osteochondrozę

Osteochondroza jest powszechną chorobą układu mięśniowo-szkieletowego. Przejawia się lekkim dyskomfortem i silnym bólem, ograniczając aktywność człowieka. W zaawansowanych przypadkach patologia może prowadzić do konieczności operacji, a nawet niepełnosprawności. Profilaktyka i zapobieganie chorobie zmniejsza ryzyko jej wystąpienia lub pomaga osiągnąć pozytywne wyniki leczenia.

Powoduje

Osteochondroza to patologia, która występuje w wyniku połączenia czynników, takich jak predyspozycje genetyczne, styl życia człowieka, warunki środowiskowe.

Choroba charakteryzuje się uszkodzeniem chrząstki stawowej, a także leżącej pod nią tkanki kostnej. Zwykle to chrząstki zapewniają elastyczność i ruchomość kręgosłupa, ale mogą się zużywać, tracić swoje właściwości, elastyczność i deformować pod naciskiem innych kręgów.

Najczęstsze przyczyny rozwoju patologii to:

 • dziedziczna predyspozycja.
 • Osłabienie gorsetu mięśniowego.
 • Zaburzenia postawy i skolioza.
 • Uszkodzenie mechaniczne kręgosłupa.
 • Nadmierna aktywność fizyczna.
 • Stres neuroemocjonalny.
 • Pasywny styl życia.
 • Choroby przewodu pokarmowego.
 • Obcisłe niewygodne buty, szpilki.
 • Ogólne odwodnienie.
 • Brak ważnych składników odżywczych, beri-beri.

Rodzaje osteochondrozy

Szyjny

Choroba ta znajduje się na liście najczęstszych dolegliwości pacjentów w wieku produkcyjnym, którzy spędzają do 8-10 godzin dziennie przy komputerze. Często pacjenci nie przywiązują wagi do bólu, co prowadzi do rozwoju powikłań. Jeśli nie chcesz odczuwać ciągłego bólu szyi, głowy, ramion, ważne jest, aby jak najszybciej podjąć profilaktykę, a jeśli to konieczne, jak najszybciej udać się do lekarza.

piersiowy

Choroba może przebiegać bezobjawowo. Często towarzyszy mu ból pleców, szyi, przedramienia. W zaawansowanym stadium osteochondroza klatki piersiowej charakteryzuje się objawami, które objawiają się bolesnym stanem rąk i nóg, szumem usznym. Ponadto chondrosis w klatce piersiowej mogą towarzyszyć nudności, poranny ból głowy, ból i migotanie oczu, pocenie się. W leczeniu choroby wystarczające są przyjmowanie leków i ćwiczenia terapeutyczne.

Lędźwiowy

Kręgosłup lędźwiowy jest bardzo wrażliwy. Jeśli nie angażujesz się we wzmacnianie mięśni pleców i nie monitorujesz swojej postawy, istnieje ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Chondrosis charakteryzuje się bólem pasa w dolnej części pleców, bólem w okolicy biodra oraz tzw. bólem pleców.

Podejmij środki ostrożności. Utrzymuj dolną część pleców w cieple, staraj się jej nie przechłodzić. Nie przenoś ani nie podnoś przedmiotów ważących więcej niż 10 kg. Jeśli podnosisz coś ciężkiego, nie szarpnij ani nie wykonuj gwałtownych ruchów. Odmawiaj jakiejkolwiek pracy fizycznej w pozycji pochylonej. Jeśli zamierzasz wytrzeć podłogę, użyj mopa lub przykucnij.

Etapy i objawy rozwoju osteochondrozy

Choroba przechodzi 4 etapy, którym towarzyszą różne objawy. W początkowej fazie patologia występuje w okolicy jądra miazgi krążka międzykręgowego. Nadmierne obciążenie powoduje zmniejszenie wysokości krążka i pojawienie się pęknięć w pierścieniu włóknistym. Osoba może odczuwać lekki dyskomfort, gdy znajduje się w pozycji statycznej przez długi czas lub odwrotnie, gdy porusza się zbyt aktywnie.

W drugim etapie odległość między kręgami nadal się zmniejsza, mięśnie kręgosłupa i więzadła tracą ton i zwisają. Prowadzi to do zwiększonej ruchomości kręgów z dotkniętymi krążkami, ryzyka przemieszczenia lub podwichnięć. W drugim etapie pojawia się dyskomfort i ból, zwłaszcza przy niektórych rodzajach obciążeń lub w określonych pozycjach.

W przypadku osteochondrozy trzeciego stopnia powstają wypadnięcia i występy krążków międzykręgowych, możliwy jest rozwój artrozy stawów międzykręgowych. Osoba doświadcza sztywności, staje się nieaktywna. Na tym etapie patologii ból jest wyraźnie odczuwalny w zależności od lokalizacji zmiany.

W czwartym etapie organizm stara się przystosować do zaburzeń czynnościowych kręgosłupa. Można to wyrazić w nowotworach kości - osteofitach. Działają jako stabilizator kręgów. Ale może powodować uszczypnięcie nerwów i inne urazy.

Diagnostyka

Podczas badania pacjenta i wykonywania wywiadu specjalista przeprowadza pierwotną diagnozę, sugerując obecność choroby przez wizualnie wykrywalną krzywiznę obserwowaną w płaszczyźnie poprzecznej lub podłużnej kręgosłupa. Po wstępnej konsultacji chirurg lub neurolog może zlecić dodatkowe badania. Po ustaleniu lokalizacji choroby i jej stadiów można rozpocząć leczenie, którego celem jest pozbycie się przyczyn bólu.

Najczęstsze metody diagnostyczne:

 • prześwietlenie;
 • CT;
 • rezonans magnetyczny;
 • USG dopplerowskie.

Metody leczenia osteochondrozy

Kuracja przynosi dobre efekty tylko wtedy, gdy jest regularna, konsekwentna i systematyczna. Strategia terapeutyczna pierwszego etapu ma na celu zneutralizowanie bólu, drugi etap to aktywacja ukrwienia i procesów metabolicznych w dotkniętych obszarach kręgosłupa, a trzeci etap to fizjoterapia i zabiegi manualne.

W przypadku osteochondrozy dowolnego oddziału w ostrej fazie, której towarzyszy silny ból, lekarz może przepisać blokadę przykręgosłupową, podając nowokainę, lidokainę i inne leki w celu złagodzenia napięcia mięśni w odcinku kręgosłupa, zmniejszenia obrzęku i napięcia mięśni.

Za skuteczne uważa się połączenia niesteroidowych leków przeciwzapalnych, przeciwskurczowych, przeciwbólowych i kompleksów witaminowych (grupa D, kwas nikotynowy). Jako terapia miejscowa przepisywane są maści - chondroprotektory i środki z niesteroidowymi składnikami przeciwzapalnymi.

Ważne jest, aby pamiętać, że leki pomagają w danej chwili radzić sobie tylko z silnym bólem. Zabieg fizjoterapeutyczny pomaga w dłuższej perspektywie pozbyć się nieprzyjemnych objawów choroby.

Do najczęściej stosowanych terapii należą:

 • refleksologia;
 • akupunktura;
 • elektroforeza;
 • Terapia manualna;
 • masaż;
 • fizjoterapia.

Do czego prowadzi brak leczenia?

Osteochondroza najlepiej korygować w początkowej fazie powstawania przed pojawieniem się zespołów patologii kręgów, którym towarzyszą przewlekłe bóle głowy i bóle łopatek, serca i dolnej części pleców. Z czasem choroba prowadzi do zmiany ogólnej struktury kręgosłupa z powodu aktywnej kompensacyjnej ekspansji tkanki łącznej, włóknistej i kostnej.

Obraz kliniczny choroby zależy od lokalizacji patologii, stopnia rozwoju procesu i indywidualnych cech pacjentów. Przemieszczenia krążków międzykręgowych, występy i przepukliny prowadzą do nieprzyjemnych konsekwencji.

Częste manifestacje:

 • naruszenie krążenia krwi w tkankach;
 • uszczypnięte nerwy;
 • dysfunkcja kanału kręgowego;
 • obrzęk i zwłóknienie tkanek.

Dlatego leczenie osteochondrozy należy rozpocząć jak najwcześniej i prowadzić w sposób kompleksowy, z naciskiem na neutralizację stanu zapalnego i eliminację bólu. Jeśli choroba objawia się latami, jest w zaawansowanym stadium i rozpoznano przepukliny krążków kręgowych, może być konieczna operacja chirurgiczna.

Zapobieganie

Zapobieganie osteochondrozie i jej leczeniu są ze sobą nierozerwalnie związane. Ich celem jest poprawa jakości życia pacjenta. Jeśli masz siedzący tryb pracy, rób regularne przerwy. Wstawaj co półtorej godziny i wykonuj proste ćwiczenia, które łagodzą napięcie mięśni szyi i pleców. Staraj się prawidłowo siedzieć przy stole: plecy są wyprostowane, ramiona rozluźnione. Wybierz takie krzesła, których tył może zapewnić maksymalne podparcie kręgosłupa: aby się nie przeciążał.

Aby zapobiec wystąpieniu choroby, dobrze jest okresowo poddawać się kursowi masażu. Masaż może poprawić krążenie krwi i przepływ limfy, usprawnić procesy metaboliczne w tkankach mięśniowych i zatrzymać procesy zastoju. W rezultacie następuje poprawa ogólnego samopoczucia, zwiększona witalność, a niektóre bolesne objawy ustępują.

Zalecenia dotyczące zapobiegania i zapobiegania rozwojowi osteochondrozy:

 • Ogranicz się podczas podnoszenia ciężarów. Dopuszczalna waga do 10 kg.
 • Noś ciężary równomiernie na obu rękach.
 • Systematycznie wykonuj proste ćwiczenia mające na celu wzmocnienie kręgosłupa, mięśni, więzadeł i stawów.
 • Idź popływać, jeśli to możliwe.
 • Staraj się nie siedzieć przez długi czas w jednej pozycji.
 • Weź suplementy diety zawierające mukopolisacharydy – elementy tworzące chrząstkę.

Zapobieganie osteochondrozie kręgosłupa jest mniej trudnym zadaniem niż jego dalsze leczenie. Pomyśl o swoim zdrowiu i zacznij o nie dbać, zanim przypomni Ci o sobie.